Direct Variation

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the given table a direct variation?
Back
No
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Equation for the table given.
Back
y = 3x
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this proportional?
y=2x
Back
yes
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the given graphs is a direct variation? Options: A, B, C, D
Back
C
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is another name for k?
Back
slope
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which graph shows a proportional relationship between x and y? Options: A, B, C, D
Back
A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Direct variation

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Direct Variation & Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Direct Variation Practice

Flashcard
•
8th Grade
11 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Direct Variation Warm-up

Flashcard
•
7th - 8th Grade
12 questions
Multiple Representations of Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Algebra 1 - Direct Variation

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Flashcard 3.4 Review (Slope from a Table & Graph; Direct Variation)

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade