Direct Variation

Direct Variation

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the given table a direct variation?

Back

No

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equation for the table given.

Back

y = 3x

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Back

$1.20 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this proportional?
y=2x

Back

yes

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the given graphs is a direct variation? Options: A, B, C, D

Back

C

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is another name for k?

Back

slope

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which graph shows a proportional relationship between x and y? Options: A, B, C, D

Back

A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?