7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21​ girls, how many boys are at the​ movie?

Back

12

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?

Back

0.21

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17 seconds?

Back

22

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A toy store has a ratio of dolls to teddy bears as 6:5. If there are 240 dolls, how many teddy bears are there?

Back

200

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?

Back

695

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

At a​ supermarket, a​ 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs​ $1.56. A​ 14-ounce bottle costs​ $3.36. A​ 20-ounce bottle costs​ $5.60. What is the best​ buy? Options: 6 oz, 14 oz, 20 oz

Back

14 oz

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?

Back

20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?