The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
12
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?
Back
0.21
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17 seconds?
Back
22
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A toy store has a ratio of dolls to teddy bears as 6:5. If there are 240 dolls, how many teddy bears are there?
Back
200
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
Back
695
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What is the best buy? Options: 6 oz, 14 oz, 20 oz
Back
14 oz
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?
Back
20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Ratio Tables Review

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
6th 5-5 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade