A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

25 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of 1 can of soda if a 6 pack costs $2.40?
Back
$0.40
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
Back
$1.10 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
This is an example of: unit, quantity, equivalent ratio, mass
Back
equivalent ratio
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?
Back
7.5 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:
Back
50 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
An oil spill spreads 25 square meters every 10 minutes. How much area will the oil spill cover after 1 hour?
Back
150 square feet
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
20 questions
Math 6 - Lesson 5.1B: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
21 questions
Rates and Unit Rates Flashcard (Topic 5)

Flashcard
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
6th Grade