Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

25 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

Back

unit rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of 1 can of soda if a 6 pack costs $2.40?

Back

$0.40

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?

Back

$1.10 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

This is an example of: unit, quantity, equivalent ratio, mass

Back

equivalent ratio

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?

Back

7.5 miles per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

Back

50 words per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

An oil spill spreads 25 square meters every 10 minutes. How much area will the oil spill cover after 1 hour?

Back

150 square feet

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?