Ratio of red to yellow marbles in a bag with 3 blue, 2 red, and 5 yellow marbles.
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2 to 5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio
Back
Is a comparison of two quantities
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
Back
5:11
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which one is a real life example of a RATIO? Options: 12 noodles, 4 meatballs : 1 cup of sauce, 1 jar of sauce, 15 desserts
Back
4 meatballs : 1 cup of sauce
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the ratios 2:1 and 18:9 equivalent?
Back
Yes
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade