Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of red to yellow marbles in a bag with 3 blue, 2 red, and 5 yellow marbles.

Back

2 to 5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio

Back

Is a comparison of two quantities 

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?

Back

5:11

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which one is a real life example of a RATIO? Options: 12 noodles, 4 meatballs : 1 cup of sauce, 1 jar of sauce, 15 desserts

Back

4 meatballs : 1 cup of sauce

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the ratios 2:1 and 18:9 equivalent?

Back

Yes

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?