Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mom jogs 30 miles in 5 hours. Find the unit rate or unit price.
Back
6 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate or unit price.
We swam 100 yards in 2 minutes.
Back
50 yards per minute, 50 yards/minute, 50 yds/min, 50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate or unit price.
Juliette bought 8 ribbons for $1.52.Options: $0.19 per ribbon, 0.19 cents per ribbon, $0.19/ribbon, $0.19
Back
$0.19 per ribbon, 0.19 cents per ribbon, $0.19/ribbon, $0.19
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate or unit price.
He pumped 54 gallons in 12 minutes.
Back
4.5 gallons per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate or unit price.
It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.
Back
$17.25 per soccer ball, $17.25/soccer ball, $17.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Linda washes 26 bowls per 4 minutes. Find the rate or unit rate.
Back
6.5 bowls per minute, 6 1/2 bowls per minute, 6.5 bowls/min, 6 1/2 bowls/min, 6.5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the rate or unit rate.
Safira spends $42 for 12 gallons of gas.
Back
$3.50 per gallon of gas
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate or unit price.
Nathaniel does 240 push-ups in 5 minutes.
Back
48 push-ups per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
A team digs 12 holes every 20 hours. Find the unit rate or unit price.
Back
0.6 holes per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade