Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mom jogs 30 miles in 5 hours. Find the unit rate or unit price.

Back

6 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate or unit price.
We swam 100 yards in 2 minutes.

Back

50 yards per minute, 50 yards/minute, 50 yds/min, 50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate or unit price.
Juliette bought 8 ribbons for $1.52.Options: $0.19 per ribbon, 0.19 cents per ribbon, $0.19/ribbon, $0.19

Back

$0.19 per ribbon, 0.19 cents per ribbon, $0.19/ribbon, $0.19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate or unit price.
He pumped 54 gallons in 12 minutes.

Back

4.5 gallons per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate or unit price.
It costs $2,104.50 to purchase 122 soccer balls.

Back

$17.25 per soccer ball, $17.25/soccer ball, $17.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Linda washes 26 bowls per 4 minutes. Find the rate or unit rate.

Back

6.5 bowls per minute, 6 1/2 bowls per minute, 6.5 bowls/min, 6 1/2 bowls/min, 6.5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the rate or unit rate.
Safira spends $42 for 12 gallons of gas.

Back

$3.50 per gallon of gas

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate or unit price.
Nathaniel does 240 push-ups in 5 minutes.

Back

48 push-ups per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

FLASHCARD QUESTION

Front

A team digs 12 holes every 20 hours. Find the unit rate or unit price.

Back

0.6 holes per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2