6 - 1HW Ratios, Rates and Unit Rates

6 - 1HW Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples

Back

4 red apples to 3 green apples

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Can a ratio be written in three different ways?

Back

true

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?

Back

325 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

Back

$3.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?