What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples
6 - 1HW Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4 red apples to 3 green apples
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of 35 : 14
Back
5 : 2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Can a ratio be written in three different ways?
Back
true
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
Back
$3.60
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates & Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade