Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

Back

60.8 hours per mile

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

Back

75 words per minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares 2 different _______________.

Back

units/measurements

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

Back

denominator

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?