Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, HSF-LE.A.1B

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?

Back

9 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of blue marbles to red marbles in a bag with 8 green, 3 blue, 7 red, and 2 yellow marbles.

Back

3 : 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?

Back

$1.75 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which rate is equivalent to $9 per hour? Options: $27 in 3 hours, $28 in 4 hours, $33 in 3 hours

Back

$27 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.

Back

12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio

Back

Is a comparison of two quantities

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?

Back

5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?