Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Rates and Unit Rates review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The 12 pack of Coke
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
22 miles per hour
Back
Unit Rate
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Back
325 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost to fill 13-gallon gas tank: $46.80. What is the price of gas per gallon?
Back
$3.60
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of: Miles and cars, Miles and hours, Miles only, Hours only.
Back
Miles and hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Complex Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade