Rates and Unit Rates review

Rates and Unit Rates review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

22 miles per hour

Back

Unit Rate

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

Back

325 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost to fill 13-gallon gas tank: $46.80. What is the price of gas per gallon?

Back

$3.60

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of: Miles and cars, Miles and hours, Miles only, Hours only.

Back

Miles and hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?