Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Billy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: Your heart has 240 beats in 4 minutes.
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: There are 116 students in 4 rooms.
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Back
280 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
Back
$1.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade