Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Billy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?

Back

325 miles

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the following situation: Your heart has 240 beats in 4 minutes.

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the following situation: There are 116 students in 4 rooms.

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

Back

280 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?

Back

$1.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?