Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

Back

$11.76

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?

Back

$19.32

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?

Back

$4.89

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kayla saves $6.18 each week. How much will Kayla have saved after 14 weeks?

Back

$86.52

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one rose if a dozen costs $29.88?

Back

$2.49

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?

Back

1.25 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?