Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?
Back
$11.76
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?
Back
$19.32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?
Back
$4.89
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kayla saves $6.18 each week. How much will Kayla have saved after 14 weeks?
Back
$86.52
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Back
1.25 pounds
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
4th Grade Math Word Problems I

Flashcard
•
KG - 5th Grade
7 questions
Multiplying Fractions

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Stein September 7, 2023 Add and Subtract decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Review

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Long Division Flashcard

Flashcard
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade