Multiplying and Dividing Decimals - Flashcardizz

Multiplying and Dividing Decimals - Flashcardizz

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?

Back

$47.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Each goldfish cost $0.98. Ben bought 12. How much money did Ben spend?

Back

$11.76

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?

Back

$19.32

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?

Back

1.25 pounds

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Each morning on her way to work, Kara buys a fruit smoothie for $3.75. How much does she spend on fruit smoothies during a 5-day work week?

Back

$18.75

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

Back

$2.49

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?