Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation is used to find the cost of sugar per pound if 4 pounds cost $2.56?

Back

Division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

Back

$0.64 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Back

Multiplication

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Back

$1747.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation is needed to find the total cost if Merkel bought 10 cups at $1.25 each?

Back

Multiplication

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

Back

$12.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

Back

Division

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?