multiplying and dividing decimals

multiplying and dividing decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of 5 pounds of strawberries if 1 pound costs $4.26?

Back

$21.30

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sofia went to Walmart and purchased 5 shirts for $6.15 each and a pair of shoes for $13.45. What was the total amount of money Sofia spent?

Back

$44.20

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mina has 1/2 of a bag of popcorn. She eats half of her popcorn. How much popcorn does Mina have left?

Back

1/4 of a bag

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

Back

$11.76

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?

Back

$4.89

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one rose if a dozen costs $29.88?

Back

$2.49

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joss earned $59.70 selling 6 handmade bracelets at the craft fair. How much did she charge for each bracelet?

Back

$9.95

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?