STAAR Algebra 1 Review

STAAR Algebra 1 Review

Assessment

Flashcard

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 pounds of red apples + 4 pounds of green apples = $8; 6 pounds of red apples + 1 pound of green apples = $6.20. What is the price per pound of green apples?

Back

$1.40

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which graph best represents the solution to the system of linear equations? Options: A, B, C, D

Back

C

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solution for the system of linear equations: No Solution, ( -3, 4 ), ( 1, -2 ), ( 2, 1 )

Back

No Solution

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Values for two linear equations are shown in tables. Which point is a solution? Options: ( -2, 4 ), ( -2, -4 ), ( -6, 10 ), (10, 2 )

Back

(10, 2 )

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A coffee shop sells donuts for $2 and muffins for $3. On a very cold morning, the shop sold 10 more donuts than muffins and made $250. Which system of equations could be used to find the number of donuts, d, and muffins, m, that the shop sold that day?

Back

B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Keshia has a jar containing 52 pennies and dimes. The total value of these coins is less than $1.60. What is the maximum number of dimes that meets these conditions?

Back

11

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which graph best represents the solution set of −4x ≤ 6y − 54? Options: A, B, C, D

Back

A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?