Writing Equations from Descriptions

Writing Equations from Descriptions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A personal pan pizza is $7.00 plus $1.50 per topping. What is the equation for the total cost?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jeremiah sells flowers for $3.50 each plus $5.00 for a vase. What is the equation for the total cost?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bailey has $12 and spends $0.75 per day. What is the equation representing the remaining amount of money over time?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Grace deposits $2 into her savings account daily and is charged a $3 fee. What is the equation representing her net savings per day?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car rental company charges $85 plus $0.75 per mile driven.

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A jet-ski rental company charges $175 plus $80 per hour.

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equation for Justin's bus pass cost: $10 for pass, $1.50 per ride.

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?