146 + 138 = ______
2nd Grade 3-Digit Addition and Subtraction Assessment

Flashcard
•
Mathematics
•
2nd Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
284
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ben was organizing his card collection. He has 219 pokemon cards. He has 154 baseball cards. How many cards does Ben have altogether?
Back
373
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ethan saved 256 cents in his piggy bank. He used 43 cents on a piece of candy and 79 cents on a drink. How many cents does Ethan have left?
Back
134
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Olga needs to sell 500 boxes of cookies for her school. She has already sold 231 boxes. How many more boxes of cookies does Olga still need to sell?
Back
269
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
103 + 95 + 228 + ___ = 480
Back
54
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jim puts 640 books in 2 boxes. Some books are in box 1 and 250 books are in box 2. How many books are in box 1?
Back
390
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Happy Horse Farm used 607 bales of hay during the winter. They used 295 bales of hay during the summer. Which equation shows a way to find how many bales of hay they used during those seasons?
Back
607 + 295 = ____
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fifth grade ate 185 more lunches than Second grade. How many lunches were sold to Fifth grade?
Back
394
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
Look at the equation shown below. 725 - 539 = ____ Which story problem below best matches the equation?
- Brown Elementary had 725 people come to the school carnival and 539 people come to the school dance. How many people came to these two events at Brown Elementary?
- Matt won 725 tickets at the fair and his sister Jen won some tickets. Together they won 539 tickets. How many tickets did Jen win?
- Jack practices his piano for 725 minutes a week. Pete practices his piano for 539 minutes a week. How many more minutes did Jack practice than Pete?
- Lauren has 539 boxes of popcorn to sell for her soccer team. She sold 725 on Sunday during her tournament. How many more boxes of popcorn does Lauren need to sell?
Back
Jack practices his piano for 725 minutes a week. Pete practices his piano for 539 minutes a week. How many more minutes did Jack practice than Pete?
Similar Resources on Quizizz
7 questions
Cause and Effect

Flashcard
•
2nd Grade
8 questions
Pete the Cat Reading comprehension

Flashcard
•
1st - 2nd Grade
10 questions
Multiplication word problems:3rd grade

Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
Multiplication and division word problems

Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
Multiplication and Division word problems

Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
Christmas Multiplication Word Problems

Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
Subjects and Predicates

Flashcard
•
2nd Grade
10 questions
2nd Grade Math

Flashcard
•
2nd Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
10 questions
2nd Grade math review

Quiz
•
2nd Grade
26 questions
Place Value Review

Quiz
•
2nd Grade
25 questions
2.4A Add Subtract within 20 quickly: set 3

Quiz
•
1st - 3rd Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
Counting Coins (Dimes, Nickels, & Pennies)

Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
2nd - 3rd Grade
20 questions
Identifying Fractions

Quiz
•
2nd Grade