15 = 2a + 7
3.1.1 Solving 2 Step Equations

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve -3x + 5 = -16
Back
7
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Back
7x + 10 = 24
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve -5t + 9 = 24
Back
-3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
Back
331=6x+7
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Steps to solve 5b - 6 = 24
Back
Add 6 to both sides and divide both sides by 5
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve 8 - 2x = 30
Back
-11
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
7 questions
12-16-24 Elimination method

Flashcard
•
9th Grade
11 questions
Solving Linear Equations

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Solving & Graphing Compound Inequalities

Flashcard
•
9th - 10th Grade
10 questions
Solving Multi-step Equations

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Solving Equations with No Solution and Infinite Solutions

Flashcard
•
9th Grade
7 questions
Solving Two-Step Equations

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Solving Equations

Flashcard
•
9th - 10th Grade
8 questions
Solving Two-Step Equations

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade