Unit prices and rates

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
A unit price is the cost of one item or one unit of a product.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
To calculate the unit price, divide the total price by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 bags of sweets weigh 375 grams, how do you find the weight of one bag?
Back
Divide the total weight (375 grams) by the number of bags (3) to find the weight of one bag.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 4 bags of candy that cost $7.20?
Back
The unit price is calculated by dividing $7.20 by 4, which equals $1.80 per bag.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Xiana spent $15.50 on 5 plants, how do you find the cost of one plant?
Back
Divide the total cost ($15.50) by the number of plants (5) to find the cost of one plant.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one chocolate bar cost if Calvin bought 4 for $2?
Back
Divide the total cost ($2) by the number of chocolate bars (4) to find the cost of one bar, which is 50 cents.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit prices and rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Math Review #3

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Essentials of Math IV -Final exam

Flashcard
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade