Linear Equations

Linear Equations

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Alfa Charisma Sardjono Pello

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

5 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

System of equations for: 3 kg of apples + 5 kg of bananas = Rp180,000; 6 kg of apples + 3 kg of bananas = Rp210,000.

Back

3x + 5y = 180000; 6x + 3y = 210000

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A homeowner pays Rp300,000 for 4 hours of housekeeping and 2 hours of gardening services. Another homeowner pays Rp200,000 for 2 hours of housekeeping and 3 hours of gardening services. If the rate per hour for housekeeping is represented by x and the rate per hour for gardening is represented by y, what are the hourly rates for each service?

Back

Housekeeping: Rp62,500, Gardening: Rp25,000

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the price of a brush is x and the price of a canvas is y, how much would someone spend if they bought 4 brushes and 5 canvases at the same rates?

Back

Rp237,000

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Rental cost for 3 treadmills and 5 exercise bikes given: 2 treadmills + 3 bikes = Rp400,000; 5 treadmills + 4 bikes = Rp700,000.

Back

Rp857,143

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost for 3 sandwiches and 2 salads: Rp 150,000. Cost for 2 sandwiches and 4 salads: Rp 160,000. What is the cost for 4 sandwiches and 3 salads?

Back

Rp 230,000