Math 6/7: 5.1-5.4 Flashcard Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Sophia Cooper
FREE Resource
Student preview

27 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Relationship of oranges to fruit: 2:6, 2:4, 4:6, 4:2
Back
2:6
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of apples to oranges. Then explain what the ratio of apples to oranges means.
Back
2:1; For every 2 apples there is 1 orange.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of smiley faces to hearts? Options: 6:3, 4:6, 3:6, 6:4
Back
4:6
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of smiley faces to total shapes.
Back
2:5; There are 2 smiley faces for every five shapes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for spending $40 on 5 pounds of concrete.
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for 120 customers in 8 hours
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write the unit rate for the situation. Will spent $3.75 for 3 pounds of granola.
Back
$1.25 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Writing Ratios & Identifying Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Ratios and Tape Diagrams

Flashcard
•
6th Grade
18 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade