Math 6/7: 5.1-5.4 Flashcard Review

Math 6/7: 5.1-5.4 Flashcard Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Sophia Cooper

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

27 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Relationship of oranges to fruit: 2:6, 2:4, 4:6, 4:2

Back

2:6

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of apples to oranges. Then explain what the ratio of apples to oranges means.

Back

2:1; For every 2 apples there is 1 orange.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of smiley faces to hearts? Options: 6:3, 4:6, 3:6, 6:4

Back

4:6

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of smiley faces to total shapes.

Back

2:5; There are 2 smiley faces for every five shapes.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for spending $40 on 5 pounds of concrete.

Back

$8 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the unit rate for the situation. A store sees 120 customers in 8 hours.

Back

15 customers per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for: Will spent $3.75 for 3 pounds of granola.

Back

$1.25 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?