Relationship of oranges to fruit: 2:6, 2:4, 4:6, 4:2
Math 6/7: 5.1-5.4 Flashcard Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Sophia Cooper
FREE Resource
Student preview

27 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2:6
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of apples to oranges. Then explain what the ratio of apples to oranges means.
Back
2:1; For every 2 apples there is 1 orange.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of smiley faces to hearts? Options: 6:3, 4:6, 3:6, 6:4
Back
4:6
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of smiley faces to total shapes.
Back
2:5; There are 2 smiley faces for every five shapes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for spending $40 on 5 pounds of concrete.
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write the unit rate for the situation. A store sees 120 customers in 8 hours.
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for: Will spent $3.75 for 3 pounds of granola.
Back
$1.25 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratio Tables and Graphs

Flashcard
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
24 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
23 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
RATIO TABLES

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Ratio and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
20 questions
Ratio Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade