What is a unit rate?
Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To calculate the unit rate, divide the total cost by the quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?
Back
320 calories per cup.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it snows at a rate of 3 inches per hour, how much snow will accumulate in 2.5 hours?
Back
7.5 inches of snow.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total amount when given a rate and time?
Back
Total amount = Rate × Time.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator to express it per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
ACC Proportional Relationships Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and unit rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade