Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?
Back
To calculate the unit rate, divide the total cost by the quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?
Back
320 calories per cup.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it snows at a rate of 3 inches per hour, how much snow will accumulate in 2.5 hours?
Back
7.5 inches of snow.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total amount when given a rate and time?
Back
Total amount = Rate × Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?
Back
$8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator to express it per one unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Understanding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates from Ordered Pairs, Tables and Graphs

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade