Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?

Back

To calculate the unit rate, divide the total cost by the quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?

Back

320 calories per cup.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it snows at a rate of 3 inches per hour, how much snow will accumulate in 2.5 hours?

Back

7.5 inches of snow.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the total amount when given a rate and time?

Back

Total amount = Rate × Time.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the cost per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a rate to a unit rate?

Back

Divide the numerator by the denominator to express it per one unit.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?