Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between quantities, meaning they can be simplified to the same fraction.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if two fractions are equivalent?
Back
Two fractions are equivalent if their cross products are equal, or if they can be simplified to the same form.
Tags
CCSS.3.NF.A.3A
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity (denominator) is 1, allowing for easy comparison of different rates.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $1.25 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rational Numbers on Number Lines
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 4: Whole Number One-Step Equations
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Flashcard
•
6th Grade
14 questions
6th 6-5 Find Percent of a Number
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Lesson 14 Flashcard Second Week of Ratios
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Third Six Weeks Test Review #1
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade