What is a ratio?
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between quantities, meaning they can be simplified to the same fraction.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if two fractions are equivalent?
Back
Two fractions are equivalent if their cross products are equal, or if they can be simplified to the same form.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity (denominator) is 1, allowing for easy comparison of different rates.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
16 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade