MOD1 Flashcard on Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which mathematical operation is primarily used to calculate unit rates?
Back
Division is the primary operation used to calculate unit rates.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Provide an example of a unit rate.
Back
An example of a unit rate is $4 per candy bar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a given quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if a car travels 150 miles in 3 hours?
Back
The unit rate is 50 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
The unit rate is 2 cups of flour per cake.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 songs played in 3 hours?
Back
The unit rate is 5 songs per hour.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
6th Grade Statistics Vocabulary
Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Monomios e Polinomios
Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Noun suffixes -ness, -dom, -ship
Flashcard
•
7th - 8th Grade
14 questions
Malaysian History
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Bahasa Inggris Kelas 4 - I go to school after having breakfast
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
The New Zealand Wars
Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Tell-Tale Heart | Chinook 8th Grade
Flashcard
•
8th Grade
13 questions
Natural Disasters Flashcard Study Guide
Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade