What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., miles per hour, dollars per item).
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 16.80 for 4 gallons, divide 16.80 by 4 to find the cost per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $16.80 for 4 gallons of gas?
Back
$4.20/gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 675 beats in 5 minutes?
Back
135 beats/minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $15 for 2 lbs?
Back
$7.50/lb.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 56 roses in 4 rows?
Back
14 roses/row.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 360 pages in 12 hours?
Back
30 pages/hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade