Unit Rates & Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are the characteristics of a graph that represents a proportional relationship?
Back
The graph is linear and passes through the origin.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a given total cost and total hours?
Back
Divide the total cost by the total hours.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $220 for 10 hours?
Back
$22/hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you determine if a graph represents a proportional relationship?
Back
If the graph is a straight line that passes through the origin, it represents a proportional relationship.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of an item?
Back
The cost per single unit of the item.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sara Lee Turkey costs $6.58 per lb, what is the unit price?
Back
$6.58 per lb.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Butterball Turkey costs $11.16 for 2 lbs, what is the unit price?
Back
$5.58 per lb.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
CoP Review for Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/21 - Proportional Relationships Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Determining Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade