Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, expressing how much of one quantity exists in relation to another.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

A unit rate is calculated by dividing the quantity of one item by the quantity of another item, typically expressed as 'per one'.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 35 diapers costing $6.99?

Back

$0.20 per diaper.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lynnette washes 95 cars in 5 days, how many cars does she wash per day?

Back

19 cars per day.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of a cost per pound?

Back

Divide the total cost by the total weight in pounds.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?