What is a ratio?
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, expressing how much of one quantity exists in relation to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
A unit rate is calculated by dividing the quantity of one item by the quantity of another item, typically expressed as 'per one'.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 35 diapers costing $6.99?
Back
$0.20 per diaper.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Lynnette washes 95 cars in 5 days, how many cars does she wash per day?
Back
19 cars per day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of a cost per pound?
Back
Divide the total cost by the total weight in pounds.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates - General Math

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Fractional Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade