Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, such as miles per hour or cost per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the numerator (the top number) by the denominator (the bottom number) of the ratio.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $10, what is the unit rate for the cost of one apple?
Back
$2 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
Back
30 miles per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost of 12 juice boxes that cost $5.40?
Back
$0.45 per juice box.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a worker earns $15 for 3 hours of work, what is the unit rate of pay per hour?
Back
$5 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade