Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 12 juice boxes cost $5.40, the unit rate is calculated by dividing $5.40 by 12.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 juice boxes cost $5.40, what is the unit cost for one juice box?

Back

$0.45

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for earning $20 in 4 hours?

Back

$5/hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for clapping 36 times in 3 seconds?

Back

12 claps per second.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, what operation do you perform?

Back

You divide the top number by the bottom number.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 150 miles in 3 hours?

Back

50 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?