Ratios and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
An equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
Divide the quantity by the number of units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step in solving a proportion?
Back
Write a word label to clarify the quantities involved.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 10 apples cost $2.00, what is the unit rate per apple?
Back
$0.20 per apple.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to simplify a ratio?
Back
To reduce the ratio to its simplest form by dividing both terms by their greatest common divisor.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Ratios & Proportional Relationships Vocab

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ms. Ellis Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Comparing and scaling

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Mid Year Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade