Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

An equation that states that two ratios are equal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in solving a proportion?

Back

Write a word label to clarify the quantities involved.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 apples cost $2.00, what is the unit rate per apple?

Back

$0.20 per apple.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean to simplify a ratio?

Back

To reduce the ratio to its simplest form by dividing both terms by their greatest common divisor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?