Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, typically with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, allowing for easy comparison.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate from a given rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lynnette can wash 95 cars in 5 days, how do you find the number of cars she washes per day?

Back

Divide 95 cars by 5 days to find that she washes 19 cars per day.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $30 for 5 hours?

Back

The unit rate is $6 for each hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

Both rates and unit rates compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for solving proportions?

Back

The formula for solving proportions is a/b = c/d, where a, b, c, and d are quantities.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?