Rates and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which is the better buy when comparing prices?
Back
Calculate the unit price for each option and compare them.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car is traveling at 50 miles per hour, what units describe this rate?
Back
Miles and hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 12-pack of soda costing $3.50?
Back
$0.29 per can.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of dog food?
Back
Divide the total cost by the weight in pounds.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag of dog food has the lowest cost per pound if a 20-lb bag costs $23.44?
Back
The 20-lb bag.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade