What is a rate?
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which is the better buy when comparing prices?
Back
Calculate the unit price for each option and compare them.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car is traveling at 50 miles per hour, what units describe this rate?
Back
Miles and hours.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 12-pack of soda costing $3.50?
Back
$0.29 per can.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of dog food?
Back
Divide the total cost by the weight in pounds.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag of dog food has the lowest cost per pound if a 20-lb bag costs $23.44?
Back
The 20-lb bag.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade