Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which is the better buy when comparing prices?

Back

Calculate the unit price for each option and compare them.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car is traveling at 50 miles per hour, what units describe this rate?

Back

Miles and hours.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 12-pack of soda costing $3.50?

Back

$0.29 per can.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per pound of dog food?

Back

Divide the total cost by the weight in pounds.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag of dog food has the lowest cost per pound if a 20-lb bag costs $23.44?

Back

The 20-lb bag.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?