Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total quantity and total time?

Back

Divide the total quantity by the total time to find the unit rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 12 pack of soda costs $3.50, what is the unit price per can?

Back

The unit price per can is approximately $0.29.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?

Back

The unit rate is 15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which product is a better buy using unit rates?

Back

Compare the unit prices of each product; the one with the lower unit price is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you pay $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

The price per gallon is $2.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many words can Julie type in an hour if she types 300 words in 5 minutes?

Back

Julie can type 3600 words in an hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?