Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total quantity and total time?
Back
Divide the total quantity by the total time to find the unit rate.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12 pack of soda costs $3.50, what is the unit price per can?
Back
The unit price per can is approximately $0.29.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?
Back
The unit rate is 15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which product is a better buy using unit rates?
Back
Compare the unit prices of each product; the one with the lower unit price is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you pay $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
The price per gallon is $2.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many words can Julie type in an hour if she types 300 words in 5 minutes?
Back
Julie can type 3600 words in an hour.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Earth's Rotation and Revolution
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Newton's Laws Vocab
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Coordinating and Subordinating Conjunctions
Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Les sports et les loisirs
Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Mechanical Wave Interactions Vocab
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Similar Figures and Solving Proportions
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Tone, Mood, and Purpose
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Triangle Sum and Exterior Angle Theorem Practice
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving two-step equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade