Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what was his mileage in miles per gallon?

Back

33 miles per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per item when given the total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the number of items to find the price per item.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my mother purchased 9 candy bars for $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost of an item?

Back

The unit cost of an item is the total cost divided by the number of units purchased.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?