Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what was his mileage in miles per gallon?
Back
33 miles per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per item when given the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the number of items to find the price per item.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my mother purchased 9 candy bars for $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost of an item?
Back
The unit cost of an item is the total cost divided by the number of units purchased.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Ratio Tables Test 2024

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates: 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade