Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. For example, if a box of 35 diapers costs $6.99, the unit rate is $6.99 ÷ 35 = $0.20 per diaper.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 12 ounces of corn for $1.92?
Back
To find the unit rate, divide the price by the weight: $1.92 ÷ 12 ounces = $0.16 per ounce.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?
Back
The 20 ounce can is a better buy because it costs $3.00 ÷ 20 ounces = $0.15 per ounce, which is cheaper than $0.16 per ounce for the 12 ounce can.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What mathematical operation do ratios involve?
Back
Ratios involve division. They compare two quantities by dividing one by the other.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate in dollars per pound?
Back
The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
The price per gallon is $15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
The 7th Grade Math Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, unit rates and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade