November Math Review

November Math Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of the turkey in the picture?

Back

8

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation would you use to find the cost of a 9 pound turkey at $1.29 per pound?

Back

Multiplication

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much would you pay for an 8 pound ham according to the flyer?

Back

$12.72

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Estimate the price of 1 bag of red potatoes costing $2.89 to the nearest dollar.

Back

$3.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Estimate the price of 2 cans of sweet potatoes costing $5.50 to the nearest dollar.

Back

$6.00

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost of an item based on its weight and price per pound?

Back

Cost = Weight × Price per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a turkey costs $1.29 per pound, how much would a 5 pound turkey cost?

Back

$6.45

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?