Introduction of Unit Rates

Introduction of Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often used to describe how much of one item is present for every one unit of another item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of the other item. For example, if you have 40 dollars for 5 pounds of concrete, the unit rate is 40 ÷ 5 = 8 dollars per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Elijah earns $160 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?

Back

$20 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

It is always 'per' one thing.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A realtor visits 12 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

Back

4 houses per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$2.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?