Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins?

Back

The unit rate is $0.50 per muffin.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Shelly's rate is $0.50 per muffin, how much would 15 muffins cost?

Back

$7.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a double number line?

Back

A double number line is a visual representation that shows the relationship between two quantities, often used to illustrate ratios.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Toni can type 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 1 minute?

Back

90 words.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Using the double number line, if Toni types 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 3 minutes?

Back

270 words.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 3 apps if Kaleigh pays $9 for them?

Back

The cost of 3 apps is $9.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh can buy 3 apps for $9, what is the cost of 1 app?

Back

The cost of 1 app is $3.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?