What is the unit rate if Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins?
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The unit rate is $0.50 per muffin.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Shelly's rate is $0.50 per muffin, how much would 15 muffins cost?
Back
$7.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a double number line?
Back
A double number line is a visual representation that shows the relationship between two quantities, often used to illustrate ratios.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Toni can type 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 1 minute?
Back
90 words.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Using the double number line, if Toni types 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 3 minutes?
Back
270 words.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of 3 apps if Kaleigh pays $9 for them?
Back
The cost of 3 apps is $9.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kaleigh can buy 3 apps for $9, what is the cost of 1 app?
Back
The cost of 1 app is $3.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade