Unit 3 Summative Study Guide

Unit 3 Summative Study Guide

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the point (1, 3) represent in a graph showing the cost of coffee?

Back

The cost for 1 pound of coffee is $3.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation that represents the relationship between distance and time for a model train traveling 3t?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for a proportional relationship if the total cost is $94 for 2 weeks?

Back

The unit rate is $47 per week.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the constant of proportionality in a proportional relationship?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A relationship where two quantities maintain a constant ratio.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can you identify a proportional relationship from a graph?

Back

A proportional relationship will show a straight line passing through the origin.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the meaning of unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?