What does the point (1, 3) represent in a graph showing the cost of coffee?
Unit 3 Summative Study Guide

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The cost for 1 pound of coffee is $3.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equation that represents the relationship between distance and time for a model train traveling 3t?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for a proportional relationship if the total cost is $94 for 2 weeks?
Back
The unit rate is $47 per week.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the constant of proportionality in a proportional relationship?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A relationship where two quantities maintain a constant ratio.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you identify a proportional relationship from a graph?
Back
A proportional relationship will show a straight line passing through the origin.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the meaning of unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 3.5 Assessment Review 7th Grade Math Honors Foggie

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Theoretical and Experimental Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary, Supplementary, and Vertical Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Complementary, Supplementary, Vertical, Adjacent Angles

Quiz
•
7th Grade