Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: Doritos for $4.39 for 11.5 oz or Cheetos for $3.24 for 9.75 oz?
Back
Cheetos is the better deal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog can bury 3 bones in 15 seconds, how many can it bury in one minute?
Back
12 bones.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit price?
Back
Unit Price = Total Price / Quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a rate is expressed as 'per unit'?
Back
It means the rate is calculated for one unit of measurement.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade