4th Hour: Practice Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if 12 pencils cost $3.60, the unit rate is $0.30 per pencil.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total cost by the number of items. For example, to find the cost per pencil, divide $3.60 by 12.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?
Back
$0.30 per pencil.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the rate of change?
Back
Rate of change = (Change in value) / (Change in time).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a graph shows savings of $94 in 2 weeks, how much will be saved in 4 weeks?
Back
$188.00.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a slope of 6 represent in a graph?
Back
A slope of 6 indicates that for every unit increase in the x-axis, the y-axis increases by 6 units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 40 miles driven in 2 gallons of gas?
Back
20 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
2-5 Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
2-5 Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
3rd Hour: Practice Unit Rate

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade