Solving Proportions - Word Problems!

Solving Proportions - Word Problems!

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 cupcakes cost $9, what is the cost of 1 cupcake?

Back

$2.25

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car can drive 500 miles on 20 gallons of gas, what is the gas consumption per mile?

Back

0.04 gallons per mile.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of yellow skittles to total skittles if 3 out of 8 are yellow?

Back

The ratio is 3:8.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sarah used 9 red beads and 12 blue beads, what is the ratio of red to blue beads?

Back

The ratio is 3:4.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?