
Solving Proportions - Word Problems!
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 cupcakes cost $9, what is the cost of 1 cupcake?
Back
$2.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car can drive 500 miles on 20 gallons of gas, what is the gas consumption per mile?
Back
0.04 gallons per mile.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of yellow skittles to total skittles if 3 out of 8 are yellow?
Back
The ratio is 3:8.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sarah used 9 red beads and 12 blue beads, what is the ratio of red to blue beads?
Back
The ratio is 3:4.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?