Unit Rate Graphs

Unit Rate Graphs

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Amy Jenkins

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement is the correct unit rate? Options: 5 seconds per foot, 5 feet per second, 2.5 seconds per foot, 2.5 feet per second

Back

5 feet per second

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Based on the graph, explain the unit rate.

Back

The unit rate is 125

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement best describes the unit rate? Options: 50 cm per second, 300 cm per second, 1 cm per second, 25 cm per second

Back

25 cm per second

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in this proportional relationship?

Back

60 miles/1 hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

Back

$1.20 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the rain fall?

Back

2 cm per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?

Back

$12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?