Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which item is a better buy?
Back
Calculate the unit price for each item and compare them.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 22 ounce bag of candy that costs $2.64?
Back
The unit price is $2.64 / 22 ounces = $0.12 per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 40 ounce bag of candy that costs $5.60?
Back
The unit price is $5.60 / 40 ounces = $0.14 per ounce.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: a 22 ounce bag for $2.64 or a 40 ounce bag for $5.60?
Back
The 22 ounce bag is a better buy because it has a lower unit price.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Select the symbol that makes the statement true: -5 ___ 3
Back
The correct symbol is <.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates/Unit Rates/Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade