Rates and Unit Rates Flashcard

Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which item is a better buy?

Back

Calculate the unit price for each item and compare them.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 22 ounce bag of candy that costs $2.64?

Back

The unit price is $2.64 / 22 ounces = $0.12 per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 40 ounce bag of candy that costs $5.60?

Back

The unit price is $5.60 / 40 ounces = $0.14 per ounce.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better buy: a 22 ounce bag for $2.64 or a 40 ounce bag for $5.60?

Back

The 22 ounce bag is a better buy because it has a lower unit price.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Select the symbol that makes the statement true: -5 ___ 3

Back

The correct symbol is <.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?