Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a complex fraction?
Back
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A rate with the denominator of one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?
Back
$0.248 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
Back
$0.265 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 1/8 of an acre of grass in 1/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
2 acres per hour.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
*Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate 11/15/22

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Percents

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade