Unit Rates and Complex Fractions

Unit Rates and Complex Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a complex fraction?

Back

A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate with the denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the number of items.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?

Back

$0.248 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?

Back

$0.265 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 1/8 of an acre of grass in 1/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

Back

2 acres per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?