Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you have $20 for 5 hours of work, the unit rate is $20 ÷ 5 = $4 per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.

Back

$0.11/minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.

Back

30 pages/hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.

Back

$4.20/gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.

Back

$0.09/ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $220 for 10 hours.

Back

$22/hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?