Unit 2 - Writing Equations from Word Problems

Unit 2 - Writing Equations from Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation that represents a hot dog costing $1 more than one-half the cost of a hamburger?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express Kyle's age as a function of his brother's age if Kyle is 3 years younger than 3 times his brother's age?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the rate of change in the price of an ice cream with a base price of $3.95 and $0.85 for each topping?

Back

$0.85

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the equation for a babysitter's earnings based on hours worked at a rate of $7.25 per hour.

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation for the price of a club's membership with a $30 enrollment fee and $12 per week?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define a variable for the cost of a hot dog in relation to a hamburger's cost.

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a hamburger costs $10, how much does a hot dog cost?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?