Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if a car travels 440 miles in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 440 miles in 8 hours, what is the unit rate?

Back

55 miles in 1 hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 4 dollars for 10 pounds of potatoes?

Back

$0.40 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which vehicle gets better gas mileage: 175 miles in 5 gallons or 315 miles in 9 gallons?

Back

They get the SAME gas mileage.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?